Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_n616ibthbi0ls19ev6ejf7o616, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/wwwerdal/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/wwwerdal/public_html/index.php:104) in /home/wwwerdal/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wwwerdal/public_html/index.php:104) in /home/wwwerdal/public_html/index.php on line 177Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wwwerdal/public_html/index.php:104) in /home/wwwerdal/public_html/system/library/currency.php on line 45Warning: fopen(/home/wwwerdal/public_html/system/cache/cache.language.1553408747): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 32Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 34Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 36Warning: fopen(/home/wwwerdal/public_html/system/cache/cache.currency.1553408747): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 32Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 34Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 36 Vitaminler Hakkında - Prof.Dr. Banu ÇAYCI
Facebook Sayfamızı Beğenin!

Vitaminler Hakkında - Prof.Dr. Banu ÇAYCI

Vitaminler Hakkında  Prof.Dr. Banu ÇAYCI

Vitaminlerin, beyin fonksiyonları (bellek) üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum.

Multivitamin kullanımının her yaştaki bireylerde bellek üzerine olumlu etkilerinin olduğu bir çok çalışmada gösterilmiştir. Vitamin eksikliğinin, özellikle yaşa bağlı bunama gelişimini hızlandırdığı söylenmektedir. Özellikle vitamin B6, beyin hücreleri için toksik olan homosistein aminoasidin uzaklaştırılmasında rol oynar. Homosistein miktarının artışı beyni etkileyen damar hastalıkları açısından da önemlidir. Migren, kronik baş ağrıları, depresyon ve kaygı gibi hastalıkların vitamin B6 eksikliği ile ilişkisi vardır. Yapılan çalışmalarda Alzeimer hastalığının gelişiminde yüksek homosistein ve düşük vitamin B6 düzeyinin etkili olduğu gösterilmiştir.

Vitamin B12 eksikliğinde gözlenen pernisiyöz, anemi adlı hastalıkta da santral sinir sistemi etkilenmektedir. Ülkemizde özellikle proteinle beslenme oranının düşük olması nedeniyle B grubu vitaminlerin eksikliğine sıkça rastlanmaktadır. Vitamin B12 eksikliği ile folik asit eksikliği de genellikle birlikte izlenmektedir.


Sizlere, tüm bu vitaminlerin eksikliğinin önlenmesi ve sağlıklı beyin fonksiyonları için günde 3 adet Herbalife Vitamin ve Mineral tabletlerinden öneriyorum.

Prof. Dr. Banu Çaycı
Herbalife Türkiye
Beslenme Danışma Kurulu Üyesi

Powered By OpenCart. Theme by raviG and coloring Onurca