Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_pj871d50qcna05tlslkq3epgn6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/wwwerdal/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/wwwerdal/public_html/index.php:104) in /home/wwwerdal/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wwwerdal/public_html/index.php:104) in /home/wwwerdal/public_html/index.php on line 177Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wwwerdal/public_html/index.php:104) in /home/wwwerdal/public_html/system/library/currency.php on line 45Warning: fopen(/home/wwwerdal/public_html/system/cache/cache.language.1553407176): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 32Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 34Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 36Warning: fopen(/home/wwwerdal/public_html/system/cache/cache.currency.1553407176): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 32Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 34Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwerdal/public_html/system/library/cache.php on line 36 Proteinle Beslenmenin Önemi - Prof.Dr. Banu ÇAYCI
Facebook Sayfamızı Beğenin!

Proteinle Beslenmenin Önemi - Prof.Dr. Banu ÇAYCI

Proteinle beslenmenin önemini biliyor musunuz? Vücudumuzun günlük protein ihtiyacı ne kadardır ?

Proteinler hücrelerimizin yapı taşıdır. Bağışıklık sisteminin  bir parçası antikorlar, troid hormonu gibi bazı hormonlar, sinyal molekülleri protein  yapısındadır..

Proteinler aminoasitlerden oluşur. 20 farklı aminoasit bir araya gelerek proteinleri oluştururlar. Bu aminoasitlerden bazıları vücut tarafından yapılabilirken,  bazılarını da dışarıdan almak zorunda kalırız. Besinlerle aldığımız bu aminoasitlere  esansiyel aminoasitler denmektedir (9 tane). Yüksek kalitede proteinler tüm bu esansiyel aminoasitleri içerirler. Hayvansal kaynaklı süt, yumurta, et gibi proteinler  yüksek kalitededir.

Günlük almamız gereken kalorinin % 10-35’i proteinlerden kaynaklanmalıdır. Erişkinlerde günlük alınması gereken protein miktarı, yaklaşık kiloya 1 gramdır. En çok kullandığımız gıdaların protein içeriği nedir? 1 bardak sütte 8 gram, 3 parça köftede 21 gram, 1 bardak fasulyede 16 gram, 8 kaşık yoğurtta 11 gram protein vardır. Hayvansal kaynaklı proteinlerle beslenirken dikkat edilmesi gereken, az yağlı ürünlerin tercih edilmesidir. 70 kilo bir erkekte kalori kaynağı 13.5 kilo olan yağ dokusudur (135.000 kalori). 54.000  kalori ise kas dokusunda protein olarak depolanmaktadır. Ancak bunun yarısı enerji  elde etmek için kullanılır. Yeterli protein alınarak yağ ve karbonhidrat kısıtlamasıyla  yapılan kilo kontrolü programlarında kişilerde tokluk hissi oluşur, zayıflarken aynı  zamanda kas kütlesi korunmuş olur.

Herbalife Formül 1 (shake) bezelyeden elde edilen bitkisel proteinden yapılmaktadır.  250 ml sütle 2 ölçü (2 Çorba Kaşığı) Formül 1 karıştırılıp kullanıldığında 22 gram protein alınmaktadır. Bu da bir   öğünde alınması gereken toplam protein miktarını karşılar. Günde iki öğün shake içen kişiler  yaklaşık 44 gram protein alır. Serbest öğünde alınan proteinle beraber günlük  alınması gereken miktar kolaylıkla tamamlanır. Tüm bu bilgiler ışığında Formül 1’in sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğunu bir kez daha tekrarlayalım.

Prof. Dr. Banu ÇAYCI
Herbalife Türkiye
Beslenme Danışma Kurulu Üyesi

Powered By OpenCart. Theme by raviG and coloring Onurca